יאללה מהפכה

איך אנשים המאמינים בדרכים שונות לחיות יכולים להתחבר? להסתדר? לחיות ביחד? לכל אחד מאיתנו יש דעות מוצקות ושונות, השוני הזה, בעצם אומר שכל אחד חי במציאות אחרת. אותה פיסת ארץ, אותם שמים, אותם אירועים אבל חווית החיים לגמרי נתפסת ומרגישה שונה. לפעמים נדמה שאנחנו מתקיימים במימדים מקבילים ולא באותה המדינה.

אנשים מתחברים מעל לדעות ושוני בשני מקרים, או שקיים איום חיצוני גדול מאד, או שקיימת מטרה משותפת

גדולה. בתחילת המדינה, האיום הקיומי וההישרדות היומיומית, הידיעה הוודאית של הציבור שאין לנו ברירה אחרת

וחייבים מקום מפלט, מדינה עצמאית, שנוכל לחיות בה בבטחון ובשלווה, כיהודים ובני אדם חופשיים, הצליחו

איכשהו לגרום לנו לשתף פעולה, למרות שמאז ותמיד היו חילוקי דעות אידיאולוגיים גדולים חלק מהחברה הישראלית.

בעשרות השנים האחרונות, המצב משתנה. המדינה פחות או יותר מתייצבת מבחינה בטחונית, לפחות בהרגשתנו. משגשגת מבחינה כלכלית, לעומת העבר. מה עם האידיאולוגיה המשותפת? אין אידיאולוגיה ומרגיש כאילו אין שום דבר משותף. יש מחנות, שנעשו שניהם מאד חדים, ואפילו אפשר לומר קיצוניים. השטח המשותף, שבו היה

ברור שחילוקי דעות מקובלים, אבל שלומה ובטחונה של המדינה הוא מעל לכל נמחק מיום ליום.

השטח המשותף נמחק כי התפתחנו כאנשים. אמיתות נצחיות, שאבותינו ידעו על בשרם, נשכחו מאיתנו מפאת

גודלו של האגו של כולנו. הגענו למצב, שבו אנחנו לא רואים אף אחד ממטר. היום קשה להסתדר אפילו עם האנשים הקרובים לנו ביותר, שלא לדבר על אנשים שחושבים אחרת או שונים באופן מהותי. הגענו למצב הזה כי את הקשרים והיחסים בינינו כאנשים, כבני אדם מעל להכל, אנחנו מוחקים. המדינה שלנו השתנתה כי אנחנו השתנינו. היחסים בינינו מתדרדרים ולכן שותפות הגורל הבסיסית, האמון והרצון הטוב, נעלמים מחיינו, לכן אנו חווים התפוררות בכל מערכות החיים. אפילו בצבא. אפילו במשפחה.

מה זה אומר? זה אומר שאם נמשיך כך אנחנו בוודאות, נאבד את הבית. זה הרי קרה בעבר לפחות פעמיים. אז,

איך אנשים שונים מתחברים? דרך איום משותף או דרך מטרה גדולה. עוד מעט עוד פעם בחירות. אולי הפעם, נשנה את ההיסטוריה ונעשה מהפכה! פשוט נשים פתק בקלפי וזהו. בלי מלחמות ובלי שנאה. את הבחירה האמיתית ,זו שכן תעשה שינוי בכל הרמות, ובכל מערכות החיים, אנחנו נעשה אחד מול השני. 


אחדות היא לא אחידות. אחדות היא לא אותן דעות וסגנונות חיים. אחדות היא כאשר את כל הייחודיות שלנו אנחנו רותמים לטובתה, לבטחונה ולשלומה של "המשפחה הגדולה". נבחר אחד בשני ונעשה מהפכה.